Neler yeni
RST Forum

Bu mesaj ziyaretçilere gönderilen bir mesajdır. Ücretsiz üye olmak için hemen kaydolun!

Kayıt olduktan sonra kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye birşeyler katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!


Windows İşletim Sistemi Hakkında

dejavu

Founder
Administrator
Katılım
9 Eki 2020
Mesajlar
129
Tepkime puanı
7
Puanları
40
Konum
Mersin
Web Sitesi
www.rstgamers.com
Windows, ilk defa kişisel bilgisayar kullanıcılarının karşısına 20 Kasım 1985 tarihinde çıkmış olan, kullanıcılara tamamen ara yüzle yaklaşmayı prensip edinmiş bir işletim sistemi ailesidir. Bir Microsoft ürünü olan Microsoft Windows daha önceki sürümü olan MS-Dos'dan farklı olarak pencerelerle kullanıcılara daha kolay bir bilgisayar deneyimi sunuyor ve aynı anda birden fazla işlevi gerçekleştirebiliyordu. Çıkış yaptıktan kısa bir süre sonra Windows kişisel bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümünü ele geçirdi ve işletim sistemi pazarında %95'in üzerinde bir kullanım oranına erişmeyi başardı.

Windows


Windows İşletim Sistemi

Windows işletim sistemi 1985 yılında kişisel bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasının en önemli adımlarından biri olmuştur. Piyasada çok az işletim sisteminin bulunması ve kişisel kullanıcıların kullanımına uygun işletim sistemi olmaması nedeniyle Microsoft tamamen grafik arayüzüyle çalışan Windows adını verdiği işletim sistemini geliştirdi. Windows hem grafiksel bir arayüze sahipti hem de kişisel kullanıcıların kolaylıkla anlayıp kullanabileceği bir yapıya sahipti. O yıldan bu yana kadar geçen süreç içerisinde Windows gelişimini sürdürdü ve işletim sistemi pazarında en büyüklerden biri olmayı başardı.

Windows Sürümleri

Windows'un sürümlerinin kişisel bilgisayarlar için uyumlu olan işletim sistemi sürümlerinin tarihsel olarak çıkışını şu şekilde listeleyebiliriz;

 1. Windows – 1985
 2. Windows 3 – 1991
 3. Windows 95 – 1995
 4. Windows CE – 1998
 5. Windows 98 – 1998
 6. Windows ME – 2000
 7. Windows XP – 2001
 8. Windows XP 64 Bit Edition – 2004
 9. Windows Vista – 2006
 10. Windows 7 – 2009
 11. Windows 8 – 2012
 12. Windows 8.1 – 2013
 13. Windows 10 - 2015
Windows Kurulumu

Windows'u kişisel bilgisayarınız içerisinde kullanmak için öncelikle bir MS Windows sürümünün kurulum medyasına sahip olmanız gerekiyor. Kimi zaman işletim sistemi fiyata dahil olarak satılan bilgisayarlar içerisinde Windows medyası da sunulurken kimi zaman da bilgisayarın içerisinde ayrı bir kısım da Recover adı altında Windows medyasına yer verilebiliyor.

Windows medyası bilgisayarınıza takılı veya bağlı şekilde bilgisayarınızı Boot modunda çalıştırdıktan sonra bilgisayarınızın içerisine Windows kurulumu işlemini arayüzü hoş bir kurulum ekranıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum işlemini sonlandırdıktan sonraysa Windows hemen kullanıma hazır hale gelecektir.

Windows İndir

Şayet bilgisayarınızla birlikte yanında verilen bir Windows kurulum CD veya DVD'si bulunmuyorsa ve buna karşın bilgisayarınızın herhangi bir yerinde Windows Lisans Etiketi yer alıyorsa Microsoft'un sitesi üzerinden lisans anahtarınızla uygun olan Windows'u indirip kurulumdan sonra kendi lisans anahtarınızla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız Free-Dos olarak yani işletim sistemsiz olarak satılmışsa bilgisayarınız için yeni ve orijinal bir Windows işletim sistemi sürümü satın almanız ve ardından bu medyayla kurulum işlemine geçmeniz gerekmektedir.
 

Üst