Neler yeni
RST Forum

Bu mesaj ziyaretçilere gönderilen bir mesajdır. Ücretsiz üye olmak için hemen kaydolun!

Kayıt olduktan sonra kendi konularınızı ve gönderilerinizi ekleyerek bu siteye birşeyler katılabilecek ve kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelerle bağlantı kurabileceksiniz!


4 Terabyte M.2 SSD: Corsair MP400 İncelemesi

dejavu

Founder
Administrator
Katılım
9 Eki 2020
Mesajlar
129
Tepkime puanı
7
Puanları
40
Konum
Mersin
Web Sitesi
www.rstgamers.com


SSD söz konusu olduğunda sadece hız için değil, ufacık alanlarda artan kapasite için de heyecanlanmamak mümkün değil. 1, 2, 4 ve 8 terabyte kapasiteli modeller sunan yeni Corsair MP400 incelemesinde performans ve özelliklere birlikte bakalım…
8 TB’a kadar uzanan kapasite içerisinde 4 TB modeli incelerken, 2280 formatındaki 22 mm’ye 80 mm ölçülerinde bu SSD’ye nelerin sığdığına bakıyoruz. Phison PS5012-E12S kontrolcü, Micron üretimi 96L QLC yongalar kullanılmış. Bu QLC yongalar çok yoğun veri depolayabildiği için mevcut Phison kontrolcü ile birlikte 8 TB kapasiteye izin veriyor. 4Gb NANYA DDR3L DRAM önbellek üzerinde NT5CC256M16ER-EK kodunu görüyoruz. 96 BGA lehimli bu önbellek 1866 Mbps hızda. DDR3L modelleri düşük güç tüketimleriyle bu tür SSD’lerin hızı için çok önemli. RAM içermeyen SSD türleri de hayatımıza girdi ama MP400 salt GB maliyeti odaklı değil, dengeli bir tasarım.

Salt hız söz konusu olduğunda PCIe 4.0 SSD’lerin artık piyasaya çıktığını ve daha düşük yoğunluklu NAND yongalar kullandığını görüyoruz. Öte yandan PCIe 3.0 yani 3. Nesil PCIe SSD modelleri piyasaya çıkmaya devam ediyor ve edecek de. PCIe 4.0 hem daha maliyetli, hem de farklı cihazların, farklı ihtiyaçları var. Ancak evrensel olarak PCIe NVMe 1.3 M.2 2280 SSD’lerin uyumlulukları oldukça iyi.

Bu SSD’nin hız testlerini yaptığımızda Corsair’ın resmi 3400 MB/s ve 3000 MB/s okuma/yazma değerlerine çok yakın CrystalDiskMark sonuçları elde ediyoruz. Çalışırken özellikle gerçek dünya dosya transferlerinde büyük dosyalarda rahatlıkla 2 GB/s hızları görürken, ufak ve çok sayıda dosyada düşük hızları da gördük. Cache yani önbellek hızlı ancak çok uzun transferlerde önbellek dolunca hızların ortalama değerleri de büyün M.2 SSD’lerde olduğu gibi düşüyor. Bu kötü bir şey mi? Daha ziyade mevcut teknolojinin limitleri diyebiliriz: Çoğu işlem aslında çok kısa sürüyor ve hızlı erişim süresi, IOPS değerleri ve Burst dediğimiz kısa, hızlı atım işlemler çok önemli.

Uzun süreli çalışmalarda genellikle ortamala sıcaklığı 56 derece oldu ancak çok sıcak kasalarda bu 70 dereceye kadar çıkabilir, SSD’nin genel çalışma sıcaklık aralığı 0-70 olarak belirtildiği için, 70 üzerine çıkarsanız üzerine anakartınızın soğutma plakasını yani pasif soğutmayı takmayı deneyin.

Hızın ötesinde daha doğrusu doğrudan okuma ve yazma MB/s değerlerinin ötesinde çok iyi IOPS değerleri görüyoruz. Yüksek kapasiteli SSD’lerde kontrolcü buradaki gibi üst seviye performanslı olduğunda IOPS avantajımız artıyor. 4 TB ve 8 TB modellerde 610K yazma, 710K 4 kb rastgele okuma IOPS sunulurken, 1 TB için 190/470, 2 TB için 380/560 değerleri var. Yani bir SSD incelemesi izlerken ya da okurken test ettiğimiz kapasite önemli, yüksek kapasiteler ile performans farkı oluyor.

1 TB için 200, 2 TB için 400, 4 TB için 800 ve 8 TB için 1600 TBW değeri sunulmuş. Bu QLC yongaların genel zayıflığı diyebiliriz, Corsair MP510 gibi modellerde çok yüksek yazma ömürleri görürken burada orantılı bir düşüş var. Neyse ki bu ömür değerleri de genel kullanıcılar için fazlasıyla iyi. Öte yandan iki SSD kullanacaksanız ana işletim sistemi ve program başlatma için daha kurumsal sınıfta bir model, ikincil program, büyük dosya, oyun arşivi için MP400 kullanımı SSD’lerden maksimum süre yararlanmak için daha iyi bir seçim olacaktır. Kullanılabilir alanın ürün isimlerine karşılık gelmediğini bu noktaad hatırlatalım, SSD içerisinde hem bozuk hücre olursa yenilemek için yedek hücreler var, hem de bit değerleri dönüştürülürken 1000 değil 1024 ve katları şeklinde bir hesap söz konusu. Bu yüzden 4 TB bu üründen kabaca 3.5 TB civarı bir alanı kullanabileceğinizi lütfen unutmayın. Bu konuda her üreticinin Windows altındaki kullanılabilir alanı da ürün model adına olmasa da kutuya yazması, kullanıcılar için yararlı olabilir. Önerileriniz varsa lütfen yorumlarda bizimle paylaşın.Her SSD gibi amacı siz ne için kullanırsanız odur, ancak Corsair bu SSD’yi yüksek kapasiteli ana oyun diskiniz olarak tasarlamış diyebiliriz. İsterse boyutu 200 GB olsun, oyunları kurarken yer kaldı mı, acaba sabit diske mi kursam sorunları 2020 yılı için tarih oluyor. Yaşattığı yüksek hız/kapasite kombinasyonu ile ister bir masaüstü, ister bir laptop bilgisayarda sorunu çözüyor. PCIe 3.0’ın en yüksek okuma ve yazma hızlarına yakın performans ile bu kategoride daha önce çıkmış salt performans SSD’leri ile boy ölçüşebiliyor. Yani performans açısından son derece rekabetçi.

Öte yandan 3400 MB okuma ve 3000 MB yazma 2020 yılınca PCIe 4.0 SSD’ler gelirken teknolojinin en uç noktası değil. Ancak bu eski SSD’lere göre daha yüksek kapasite, hız ve depolama yoğunluğu sunan, yani sadece bir ya da iki adet M.2 yuvamız varsa bize ciddi bir çözüm sunan bu SSD’yi beğenmemize engel değil. MP400 ucuz ya da zayıf bir SSD değil, en üst seviyede de değil, gayet dengeli bir performans, düzgün bir ömür vaadi, iyi bir kontrolcü sunuyor.

Artılar: Yüksek miktar depolama kapasitesi seçeneği sunması, okuma ve yazma performansı, çok yüksek IOPS değerleri.

Eksiler: Corsair SSD Toolbox çok eski bir arayüze sahip ve güncellenmeli, Corsair’ın en yüksek TBW değeri sunan ürünü değil.
 
Son düzenleme:

Üst